Alifatski spojevi su aciklički ili ciklički, zasićeni ili nezasićeni ugljikovi spojevi. Aromatski spojevi nisu uključeni.
Neka tvar je kemijski spoj ako se može kemijskom reakcijom rastaviti na dvije ili više različitih tvari. Ako dvije ili više tvari reagiraju tako da daju novu tvar, ta je tvar kemijski spoj.
Kovalentni spojevi sastoje se od neutralnih molekula - a ne iona. Atomi u takvim spojevima vezani su pomoću zajedničkog elektronskog para - kovalentnom vezom. Najčešće su to tekućine i plinovi pri sobnim temperaturama, npr. kao H2O, CH4, Cl2. Još se zovu i molekularni spojevi.
Kemijske elemente prikazujemo njihovim simbolima, a kemijske spojeve skupom simbola onih elemenata koji tvore dotični spoj. Taj skup simbola, koji prikazuje koji su atomi i u kojem brojčanom odnosu spojeni u kemijskom spoju, nazivamo formulom kemijskog spoja.
U formuli nam kemijski simbol kazuje koji je element prisutan u spoju, a njegov indeks nam kaže koliko ima atoma tog elementa u spoju. Iz formule sumporne kiseline H2SO4 vidimo da se molekula sulfatne kiseline sastoji od dva atoma vodika, jednog atoma sumpora i četiri atoma kisika.
Ciklički spojevi (grč. krug) organski su kemijski spojevi kod kojih se jezgra sastoji od atoma sastavljenih u prsten. Dijele se na homocikličke (karbocikličke) spojeve u kojima je prsten sastavljen samo od atoma ugljika, npr. benzen (C6H6) i cikloheksan (C6H12), i na heterocikličke spojeve koji u prstenu sadrže i druge elemente, npr. piridin (C5H5N). Ciklički spojevi s dva ili više prstena biciklički su, odnosno policiklički spojevi.
Nitrozo-spojevi su spojevi koji u molekuli sadrže nitrozo-skupinu (-NO).
Organometalni spojevi su spojevi u kojima postoji kovalentna veza između atoma ugljika i atoma metala (C-Me).
Okso-spojevi su organski spojevi koji sadrže karbonilnu skupinu, C=O. Izraz obuhvaća aldehide, karbonske kiseline, ketone, amide i estere.
Okso-spojevi su također, anorganski kompleksni spojevi s kisikom kao ligandom.
Aromatski ugljikovodici velika su skupina nezasićenih cikličkih ugljikovodika koji sadrže jedan ili više benzenovih prstenova. Prema Kekuléovoj formuli u benzenovom prstenu (C6H6) nalaze se tri dvostruke veze i može se prikazati kao cikloheksatrien. Kemijska svojstva benzena se, međutim, znatno razlikuju od spojeva koji sadrže dvostruke veze. Sve veze u benzenu su iste dužine i nalaze se između dvostruke i jednostruke C-C veze.
Azo-spojevi organski su spojevi kod kojih su dvije skupine povezane -N=N- skupinom. Mogu nastati reakcijom diazonijeva iona s benzenskim prstenom.
Generalić, Eni. "Oxo compound." Englesko-hrvatski kemijski rječnik & glosar. 29 June 2022. KTF-Split. {Datum pristupa}. <https://glossary.periodni.com>.
Glosar
Periodni sustav